Poznaj 5 zasad wyboru stołu

Poznaj 5 zasad wyboru stołu

wtorek, 2 lutego 2016 Brak komentarzy
Wybór stołu może z pozoru wydawać się prosty, dopóki nie wejdziemy do sklepu z meblami i nie zobaczymy, jak wiele jest modeli, kształtów czy designów. Zanim ten jeden idealny trafi pod nasz dach, warto określić swoje potrzeby i zadbać o to, by wybrany model łączył w sobie efektowny wygląd z funkcjonalnością podczas codziennego użytkowania. 


fot. www.archiexpo.com


Po pierwsze – stylistyka wnętrza 

Bez względu na to, czy stół stanie w jadalni, w kuchni czy w salonie, będzie on jednym z dominujących elementów we wnętrzu. Musi więc być stylistycznie dopasowany do pozostałych elementów wystroju, by tworzyć kompozycyjną całość z aranżacją ścian, okien czy z pozostałymi meblami. Jeżeli wnętrze jest urządzone w stylu tradycyjnym, zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie stół drewniany, który podkreśli charakter wnętrza. W nowoczesnych pomieszczeniach można natomiast pozwolić sobie na nutkę designerskiego szaleństwa. Stoły łączące w sobie szkło, metaliczny połysk, a nawet tworzywa sztuczne idealnie wpisują się w stylistykę modernistyczną czy w chłodny minimalizm.





Po drugie – przeznaczenie 

Zanim zdecydujemy się na konkretny model stołu, warto zadać sobie pytanie, do czego będzie on służył – czy do spożywania codziennych posiłków czy jako klasyczny stolik kawowy. Od tego zależy wielkość mebla oraz jego wysokość. Stół jadalniany musi być zdecydowanie wyższy, dopasowany do krzeseł, natomiast stolik kawowy może być niewysoki – w wystroju wnętrza zwykle występuje bowiem z niewielkimi fotelami.




Po trzecie – wielkość pomieszczenia 

Jeżeli na stół możemy przeznaczyć niewielką powierzchnię, na przykład fragment kuchni czy salonu, raczej nie możemy pozwolić sobie na stół potężnych rozmiarów. Przede wszystkim dlatego, że przytłoczy on wnętrze i zaburzy proporcje. Może też utrudniać codzienne korzystanie z niego lub z całego pomieszczenia. Jeżeli natomiast mamy do dyspozycji całe pomieszczenie, w którym można urządzić jadalnię, stół może być zdecydowanie większych rozmiarów. Dobrym rozwiązaniem jest stół z rozkładanym blatem, dzięki czemu można powierzchnię stołu dopasować do konkretnej okazji. 

fot: www.designersraum.com


Po czwarte – kształt 

Kształt stołu jest w pewnym stopniu związany z wielkością pomieszczenia, ale nie tylko. W dużych jadalniach bez obaw można sobie pozwolić na stoły kwadratowe czy prostokątne. Tam, gdzie jest mniejsza przestrzeń, lepiej sprawdzają się stoły owalne lub okrągłe. Stoły bez ostrych zakończeń są też łatwe do obejścia, zapewniają lepszy kontakt pomiędzy osobami spożywającymi posiłek, nie powodują tez urazów związanych z przypadkowym uderzeniem się czy zaczepieniem o róg blatu.





Po piąte – ergonomia 




Nawet najbardziej efektowny i stylowy stół nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie wygodny w użytkowaniu. Jest to przecież mebel, który ma nie tylko wyglądać. Stół powinien mieć odpowiednią wysokość – do wygodnego spożywania posiłków optymalna wysokość to około 75 cm. Blaty wyższe lub niższe są niewygodne i obniżają komfort podczas obiadu czy kolacji. Oprócz wysokości duże znaczenie ma przestrzeń, jaką do dyspozycji ma każda osoba siedząca przy stole. Miejsca musi być na tyle dużo, każdy miał swobodę poruszania się, korzystania ze sztućców czy sięgania po posiłki.



Prześlij komentarz